Logo Gmina Przyłęk

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 6031
W sumie: 153766

Archiwum newsów, strona 36

INFORMACJA

01.09.2020

Na dofinansowanie KGW zostało ponad 11 mln zł

Tylko do końca września koła gospodyń wiejskich mogą ubiegać się w ARiMR o dotację
na swoją działalność. W tym roku na wsparcie tych organizacji przewidziano 40 mln zł.
Do końca sierpnia złożyły one wnioski o przyznanie pomocy na kwotę blisko 29 mln zł. Oznacza to, że nadal są dostępne środki, o które mogą aplikować KGW. Nie warto zwlekać.

Pierwszym warunkiem, by sięgnąć po wsparcie z ARiMR, jest zarejestrowanie koła w Krajowym Rejestrze Kół Gospodyń Wiejskich prowadzonym właśnie przez Agencję Restrukturyzacji
i Modernizacji Rolnictwa. Teraz figuruje w nim blisko dziewięć i pół tysiąca organizacji tego typu. Najwięcej w województwach wielkopolskim – 1414 kół, lubelskim - 1216 i mazowieckim - 1209. Do końca sierpnia tego roku 8242 koła złożyły w Agencji wnioski o dotację na kwotę ponad 28,8 mln zł.

Wysokość pomocy uzależniona jest od liczby członków koła. I wynosi: 3 tys. zł – dla koła liczącego nie więcej niż 30 członków, 4 tys. zł – jeśli koło liczy od 31 do 75 członków i 5 tys. zł – w przypadku, gdy koło tworzy ponad 75 osób.

Koła gospodyń wiejskich, które chcą działać w oparciu o ustawę nadającą im osobowość prawną, umożliwiającą prowadzenie działalności gospodarczej i dostęp do państwowych dotacji, mogą powstawać nie tylko na wsiach. Mogą one być tworzone również w miastach liczących do 5 tys. mieszkańców, a także na terenie sołectw położonych w granicach miast.

więcej

INFORMACJA

26.08.2020

Szanowni Mieszkańcy,

W dniu dzisiejszym odbyło się spotkanie z Rodzicami uczniów PSP w Grabowie nad Wisłą. Decyzję o zorganizowaniu tego spotkania podjąłem po wizycie w Urzędzie Gminy trojga rodziców uczniów tej szkoły, którzy wyrażali dezaprobatę wobec decyzji Komisji konkursowej o wyborze Pani Katarzyny Szymańskiej na dyrektora PSP w Grabowie nad Wisłą. Taką postawę rodziców wobec nowego dyrektora szkoły uznałem za niezwykle krzywdzącą. Wobec powyższego, poprosiłem nową Panią dyrektor o wyjaśnienie wszystkich kwestii, które w ostatnich dniach budziły emocje wśród mieszkańców Grabowa nad Wisłą.

Przypominam, iż w dniu 21 sierpnia br. odbył się konkurs na dyrektora szkoły podstawowej w Grabowie. JEDYNYM KANDYDATEM NA TO STANOWISKO BYŁA PANI KATARZYNA SZYMAŃSKA, KTÓRA BEZWZGLĘDNĄ WIĘKSZOŚCIĄ GŁOSÓW KOMISJI (11-OSOBOWEJ) ZOSTAŁA WYŁONIONA NA STANOWISKO DYREKTORA SZKOŁY. OBECNA DYREKTOR SZKOŁY PANI BOŻENA POTUCHA NIE ZGŁOSIŁA SWOJEJ KANDYDATURY DO KONKURSU.

Rodzice uczniów PSP w Grabowie nad Wisłą, opierali swoje negatywne opinie o Pani Katarzynie Szymańskiej na podstawie wpisów na forach internetowych, dotyczących jej odwołania ze stanowiska dyrektora szkoły w Gminie Jastrzębia w 2018 roku. Pani Katarzyna Szymańska przedstawiła ROZSTRZYGNIĘCIE NADZORCZE WOJEWODY MAZOWIECKIEGO W TEJ SPRAWIE, KTÓRE JEDNOZNACZNIE WSKAZYWAŁO NA BEZPRAWNE ODWOŁANIE JEJ ZE STANOWISKA PRZEZ WÓJTA GMINY JASTRZĘBIA (https://www.gov.pl/web/uw-mazowiecki/rozstrzygniecia-nadzorcze-2019-r-radom).

Nowa Pani Dyrektor, która obejmie stanowisko od 1 września br. przedstawiła przybyłym na spotkanie swoją wizję rozwoju szkoły, oraz zadeklarowała chęć współpracy zarówno z rodzicami, jak również z gronem pedagogicznym, oraz całą lokalną społecznością.

W mojej ocenie, wystąpienie Pani Katarzyny Szymańskiej i jej wizja funkcjonowania szkoły spotkała się z przychylnością uczestników spotkania.

Pani Katarzyna Szymańska pochodzi z gminy Jedlnia Letnisko i ma za sobą wieloletni staż pracy jako nauczyciel języka polskiego i wizytator w Mazowieckim Kuratorium Oświaty.

Dziękuję rodzicom, nauczycielom oraz Radnym Rady Gminy w Przyłęku z Panią Przewodniczącą Rady na czele, za przybycie na dzisiejsze spotkanie.

Nowej Pani Dyrektor życzę sukcesów w pracy zawodowej.

więcej

INFORMACJA

24.08.2020

Mazowiecki program przygotowania szkół, nauczycieli i uczniów do nauczania zdalnego

Gmina Przyłęk w partnerstwie z Samorządem Województwa Mazowieckiego realizuje projekt pn. „Mazowiecki program przygotowania szkół, nauczycieli i uczniów do nauczania zdalnego” w ramach X Osi priorytetowej „Edukacja dla rozwoju regionu”, Działania 10.1 „Kształcenie i rozwój dzieci i młodzieży”, Poddziałania 10.1.1 „Edukacja ogólna”, którego celem jest podniesienie jakości nauczania w min. 200 szkołach z terenu Województwa Mazowieckiego poprzez zakup sprzętu i oprogramowania oraz przeprowadzenie szkoleń mających na celu przygotowanie szkół, nauczycieli i uczniów do nauki zdalnej. W ramach projektu Publiczna Szkoła Podstawowa im. ppłk. AK Józefa Pawlaka ”Brzozy” w Łaguszowie otrzyma pakiet sprzętu w postaci: zestawów komputerowych, laptopów, tabletów, drukarek, urządzenia wielofunkcyjnego, projektora multimedialnego, monitora interaktywnego oraz pakiet oprogramowań wspierających naukę zdalną. Ponadto wsparciem szkoleniowym w zakresie nauczania zdalnego objęci zostaną nauczyciele i uczniowie. Wartość projektu wynosi 34 999 800,00 zł, natomiast dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej wynosi: 27 999 840,00 zł.

więcej

Wójt gminy zaprasza

EUGENIUSZ WOLSZCZAK

WÓJT GMINY

PRZYJĘCIA INTERESANTÓW
W GODZINACH PRACY URZĘDU GMINY

 

Urząd Gminy Przyłęk

26-704 Przyłęk
tel.: 0-48-677-30-16
fax: 0-48-677-30-01
e-mail: przylek@przylek.pl

Godziny urządowania:

poniedzialek: 9.00 - 17.00

wtorek -piątek:  7.00 - 15.00

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

kwiecień 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.