Logo Gmina Przyłęk

Archiwum newsów, strona 19

INFORMACJA

26.07.2020

Drodzy mieszkańcy,
W ubiegłym tygodniu na terenie gminy przeprowadzone ZOSTAŁO WYRÓWNYWANIE CZĘŚCI DRÓG GRUNTOWYCH ZA POMOCĄ RÓWNIARKI.
Natomiast od najbliższego PONIEDZIAŁKU w ramach realizacji inwestycji sołeckich ROZPOCZYNAMY UTWARDZANIE DRÓG KRUSZYWEM.
Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, kruszywo będzie rozwożone kolejno po miejscowościach, które wystąpiły z wnioskiem, a sołtysi będą proszeni o wskazanie konkretnych miejsc, gdzie będzie ono rozsypywane. Kruszywo zostało zakupione wraz z usługą rozgarnięcia.
MAJĄC NA UWADZE POWYŻSZE, W NAJBLIŻSZYCH DNIACH PROSZĘ KIEROWCÓW O ZACHOWANIE SZCZEGÓLNEJ OSTROŻNOŚCI NA DROGACH, NA KTÓRYCH BĘDZIE REALIZOWANA TA INWESTYCJA.

więcej

INFORMACJA

23.07.2020

ARiMR: 300 tys. zł na odtworzenie potencjału gospodarstwa

Rolnicy, którzy ponieśli w gospodarstwach straty spowodowane klęskami żywiołowymi bądź wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń, mają czas
do 31 sierpnia 2020 r., by złożyć wnioski i skorzystać ze wsparcia finansowego w ramach PROW na lata 2014-2020.

O pomoc w ramach działania „Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej” mogą ubiegać się rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez co najmniej jedną z następujących klęsk żywiołowych: powódź, deszcz nawalny, suszę, przymrozki wiosenne, ujemne skutki przezimowania, obsunięcie się ziemi, lawinę, grad, huragan, uderzenie pioruna. Ponadto o wsparcie mogą wnioskować rolnicy, którym powiatowy lekarz weterynarii nakazał, w drodze decyzji, zabicie świń lub zniszczenie zwłok świń w celu zwalczania ASF.

Dotacje są dostępne dla tych, którzy ponieśli straty w roku, w którym jest składany wniosek o przyznanie pomocy lub w co najmniej jednym z dwóch lat poprzednich. Wysokość strat w uprawach rolnych, zwierzętach gospodarskich czy rybach uprawniająca do starania się o pomoc musi wynieść co najmniej 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej oraz straty te muszą dotyczyć składnika gospodarstwa, którego odtworzenie wymaga poniesienia kosztów kwalifikujących się do objęcia wsparciem.

Wysokość poniesionych strat, jakie powstały w gospodarstwie, określa komisja powołana przez wojewodę.

Natomiast w przypadku wstąpienia afrykańskiego pomoru świń o pomoc mogą ubiegać się rolnicy, którym powiatowy lekarz weterynarii nakazał zabicie świń lub zniszczenie ich zwłok w celu zwalczania ASF, a w dniu wydania tej decyzji stanowiły one
co najmniej 30 proc. świń będących w posiadaniu tego gospodarza.

Maksymalna kwota wsparcia, jaką można otrzymać, wynosi do 300 tys. zł, z tym że nie może przekroczyć ona poziomu 80 proc. kosztów kwalifikowanych.

W przypadku wystąpienia klęsk żywiołowych, jeżeli zniszczony składnik gospodarstwa był ubezpieczony, wówczas wysokość pomocy pomniejsza się o kwotę odszkodowania uzyskanego z tytułu jego ubezpieczenia. Ponadto, jeżeli rolnik nie zawarł umowy obowiązkowego ubezpieczenia upraw, a będzie ubiegał się o pomoc na odtworzenie plantacji chmielu, sadów, plantacji krzewów owocowych gatunków owocujących efektywnie dłużej niż 5 lat, wówczas kwotę pomocy na odtworzenie tego składnika pomniejsza się o połowę.

Dotację na pokrycie strat spowodowanych klęskami żywiołowymi można przeznaczyć na inwestycje odtwarzające zniszczone składniki gospodarstwa, np. na odtworzenie plantacji wieloletnich, sadów, odbudowę zniszczonych budynków czy zakup nowych maszyn lub urządzeń rolniczych.

Z kolei rolnik, którego gospodarstwo zostało poszkodowane przez ASF, dotację może otrzymać na inwestycje, które nie są związane z produkcją świń.

Wnioski przyjmują oddziały regionalne ARiMR. Można je składać osobiście, drogą elektroniczną lub rejestrowaną przesyłką pocztową.

Więcej informacji: na portalu internetowym - www.arimr.gov.pl pod numerem bezpłatnej infolinii -  tel. 800-38-00-84 oraz w punktach informacyjnych w biurach powiatowych i oddziałach regionalnych ARiMR.

 

więcej

INFORMACJA

20.07.2020

UPRZEJMIE INFORMUJĘ, IŻ W ŚRODĘ 22 LIPCA o godz. 17:00 ODBĘDZIE SIĘ SPOTKANIE Z RODZICAMI DZIECI ZAPISANYCH DO KLUBU DZIECIĘCEGO W MSZADLI STAREJ ORAZ RODZICAMI UCZNIÓW PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ W ŁAGUSZOWIE.

SERDECZNIE ZAPRASZAM OSOBY ZAINTERESOWANE.

SPOTKANIE ODBĘDZIE SIĘ W BUDYNKU PSP W ŁAGUSZOWIE.

 

                                                                                       Eugeniusz Andrzej Wolszczak

więcej

INFORMACJA

15.07.2020

Zapewne w ostatnim czasie dotarły do Państwa sygnały o narastającym konflikcie wśród rodziców odnośnie utrzymania oddziału przedszkolnego 3-4 latków w PSP w Grabowie nad Wisłą. Cała atmosfera związana z tą sprawą zupełnie niepotrzebnie zaczęła dzielić mieszkańców Grabowa i Łaguszowa. Jako Wójt tej Gminy, nie chcę pozwolić na eskalację konfliktów wśród mieszkańców. Taka sytuacja do niczego dobrego nie doprowadzi.

Wczoraj wspólnie z radnymi wypracowaliśmy pewne rozwiązania, które mam nadzieję, usatysfakcjonują zarówno rodziców z Grabowa, jak też rodziców dzieci z KLUBU DZIECIĘCEGO oraz pozwolą na ROZWÓJ SZKOŁY W ŁAGUSZOWIE.

To prawda, że na wczorajszej Komisji podjęliśmy decyzję o pozostawieniu oddziału przedszkolnego w PSP w Grabowie, ale NIE ZAPOMNIELIŚMY RÓWNIEŻ O RODZICACH DZIECI Z KLUBU DZIECIĘCEGO I RODZICACH DZIECI Z ŁAGUSZOWA:

- W KLUBIE DZIECIĘCYM w Mszadli Starej ZOSTANIE OBNIŻONA OPŁATA do 50 zł (uchwała zostanie podjęta już w najbliższy piątek);

- Ponadto ostatecznie zdecydowaliśmy o BUDOWIE SALI GIMNASTYCZNEJ przy PSP w ŁAGUSZOWIE (środki na zlecenie projektu budowy ZOSTAŁY JUŻ ZABEZPIECZONE) oraz REMONCIE SZKOŁY.

Chcę spotkać się i porozmawiać z rodzicami dzieci zapisanych do Klubu Dziecięcego oraz rodzicami dzieci z PSP w Łaguszowie. Spotkanie odbędzie się w przyszłym tygodniu. Dokładny termin zostanie podany na stronie UG oraz fb.

więcej

Wójt gminy zaprasza

Eugeniusz Andrzej Wolszczak

Przyjęcia interesantów:

w godzinach urzędowania

Urząd Gminy Przyłęk

26-704 Przyłęk
tel.: 0-48-677-30-16
fax: 0-48-677-30-01
e-mail: przylek@przylek.pl

Godziny urządowania:

poniedzialek: 9.00 - 17.00

wtorek -piątek:  7.00 - 15.00

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

październik 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.