Logo Gmina Przyłęk

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 4327
W sumie: 176297

Archiwum newsów, strona 17

UMOWA NA BUDOWĘ SALI GIMNASTYCZNEJ PODPISANA

17.03.2022

UMOWA NA BUDOWĘ SALI GIMNASTYCZNEJ PODPISANA

W dniu 15 marca została podpisana umowa z wykonawcą na budowę sali gimnastycznej przy Publicznej Szkole Podstawowej w Łaguszowie. Przy tej okazji nastąpiło symboliczne rozpoczęcie budowy przez wykonawcę Pana Bartosza Wencla oraz zaproszonych gości Ministra Pana Marka Suskiego i Panią Poseł Annę Kwiecień.
Budowa sali gimnastycznej zostanie zakończona we wrześniu 2023 roku. Koszt budowy to 5 100 000,00zł.
Realizacja inwestycji została wsparta ogromnym dofinansowaniem z dwóch źródeł.
Gmina Przyłęk otrzymała dofinansowanie z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu - Program „Polska Sportowa” w kwocie 2.290.000,00zł oraz z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych - 5.219.000,00 zł. Łączna kwota pozyskanych przez nas środków na budowę sali gimnastycznej to
7 509 000,00zł.
Serdecznie dziękujemy Panu Ministrowi Markowi Suskiemu oraz Pani Poseł Annie Kwiecień za wielkie wsparcie udzielone naszej gminie zarówno przy tej inwestycji, jak również przy poprzednich przedsięwzięciach.
 

więcej

KONKURS

17.03.2022

Eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”

W dniu 15 marca 2022 r w Publicznej Szkole Podstawowej w Przyłęku  odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Turniej ma na celu propagowanie wśród dzieci i młodzieży szkolnej, znajomości tradycji i historii straży pożarnej, przepisów z zakresu ochrony ludności, ekologii i ratownictwa, znajomości sprzętu ratowniczo-gaśniczego oraz zasad udzielania pierwszej pomocy.

Nad prawidłowym przebiegiem zmagań czuwała komisja w składzie: mł. bryg. Mariusz Grudziński z Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu, Komendant Gminny OSP Andrzej Sadura oraz Antoni Pawlikowski nauczyciel z PSP w Babinie.

Turniej składał się z dwóch etapów: pisemnego i ustnego. Na początku uczestnicy musieli zmierzyć się z testem pisemnym. Do drugiego etapu przechodziły trzy osoby, które osiągnęły najlepsze wyniki w części pierwszej. Zwycięzców wyłoniono po serii trudnych pytań w części ustnej turnieju.

W wyniku eliminacji gminnych szkół podstawowych wyłoniono następujących zwycięzców:

w grupie klas IV-VI

1. miejsce – Tymon Skorupa z PSP w Łaguszowie

2. miejsce – Franciszek Babut z PSP w Babinie
3. miejsce – Antoni Misztak z PSP w Przyłęku

w grupie klas VII-VIII
1. miejsce – Bartosz Kacperski z PSP w Grabowie na Wisłą

2. miejsce – Aleksandra Jaworska z PSP w Babinie
3. miejsce – Zuzanna Fielestak z PSP w Babinie

W eliminacjach powiatowych turnieju Gminę Przyłęk będą reprezentowali zdobywcy pierwszych miejsc, czyli Tymon Skorupa i Bartosz Kacperski.

Wszyscy uczestniczy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a zwycięzcy atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Wielkie podziękowania kieruję dla nauczycieli, którzy przygotowywali dzieci i młodzież do turnieju oraz przeprowadzili eliminacje szkolne.

więcej

Ogłoszenie

15.03.2022

Dopłaty bezpośrednie i obszarowe z PROW za 2022 rok – już można składać wnioski

15 marca ARiMR rozpoczęła przyjmowanie wniosków o płatności bezpośrednie i obszarowe z PROW za 2022 rok. Od ubiegłego roku dokumenty można składać wyłącznie drogą elektroniczną. Główną zmianą w tegorocznym naborze jest wprowadzenie uzupełniającej płatności podstawowej (UPP).

Wnioski o dopłaty można składać od 15 marca do 16 maja 2022 r. Kto złoży wniosek po tym terminie – jednak nie później niż do 10 czerwca 2022 r. – będzie miał pomniejszone należne płatności o 1 proc. za każdy roboczy dzień opóźnienia. Natomiast zmiany do już złożonych wniosków będzie można wprowadzać bez żadnych konsekwencji do 31 maja 2022 r. Poprawki złożone po tym terminie, lecz nie później niż do 10 czerwca 2022 r., będą wiązały się z pomniejszeniem należnych płatności o 1 proc. za każdy dzień zwłoki.

W rozpoczynającej się właśnie kampanii ponownie wprowadzona została uzupełniająca płatność podstawowa do wybranych upraw a także gruntów ornych, na których nie jest prowadzona uprawa roślin. Wykaz roślin, do których przysługuje uzupełniająca płatność podstawowa, obejmuje aż 13 kategorii, a pełna lista znajduje się na portalu ARiMR (https://www.gov.pl/web/arimr/uzupelniajaca-platnosc-podstawowa-upp-2022).

Kolejna istotna zmiana dotyczy rolników zainteresowanych płatnościami w ramach działania rolno-środowiskowo-klimatycznego. W tym roku liczba pakietów wchodząca w skład tych płatności została poszerzona o dwa nowe:

  • Pakiet 8. Ekstensywne użytkowanie łąk i pastwisk;

  • Pakiet 9. Retencjonowanie wody.

W tegorocznym naborze, tak samo jak w ubiegłym roku, wnioski o płatności bezpośrednie i obszarowe z PROW składa się wyłącznie elektronicznie, lecz wprowadzona został pewna techniczna zmiana. W zeszłym roku można było zalogować się bezpośrednio do aplikacji eWniosekPlus, wypełnić formularz i wysłać go do ARiMR, natomiast w tym roku dostać się do tej aplikacji będzie można jedynie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE), która została udostępniona na portalu ARiMR. Wszystkie dane dostępu – login i hasło – z których dotychczas korzystał rolnik ubiegający się o płatności bezpośrednie oraz płatności obszarowe PROW, pozostają bez zmian. Uruchomienie Platformy Usług Elektronicznych jest kolejnym krokiem na drodze do usprawnienia komunikacji pomiędzy rolnikiem a ARiMR – co też przełoży się na przyspieszenie wypłaty beneficjentom należnych środków.

Rolnicy, którzy nie mają komputerów lub obawiają się, że sami nie poradzą sobie z wypełnieniem wniosku przez internet, mogą liczyć na pomoc techniczną pracowników Agencji. W każdym biurze powiatowym ARiMR będzie przygotowane specjalne stanowisko komputerowe, przy którym nasi eksperci będą pomagać w przygotowaniu i składaniu wniosków.

Przypominamy, że rolnik ubiegający się o płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, płatności ONW, płatność rolno-środowiskowo-klimatyczną (PROW 2014-2020), płatność ekologiczną (PROW 2014-2020) musi posiadać prawo do użytkowania gruntów wskazanych we wniosku. Może to być uregulowane w formie np. aktu własności, umowy dzierżawy czy umowy ustnej.

W ubiegłym roku wnioski o dopłaty bezpośrednie złożyło ok. 1,3 mln rolników. Trwa realizacja wypłat z tego tytułu. Dotychczas do rolników trafiło ok. 14,62 mld zł z tytułu dopłat bezpośrednich i ok. 2,87 mld zł w ramach płatności obszarowych z PROW za 2021 r.

więcej

Wójt gminy zaprasza

EUGENIUSZ WOLSZCZAK

WÓJT GMINY

PRZYJĘCIA INTERESANTÓW
W GODZINACH PRACY URZĘDU GMINY

 

Urząd Gminy Przyłęk

26-704 Przyłęk
tel.: 0-48-677-30-16
fax: 0-48-677-30-01
e-mail: przylek@przylek.pl

Godziny urządowania:

poniedzialek: 9.00 - 17.00

wtorek -piątek:  7.00 - 15.00

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

czerwiec 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.