HISTORIA
RYS HISTORYCZNY
Metryka Przyłęka wywodzi się ze średniowiecza. Wieś notowano już w XV wieku, kiedy na wschód od Zwolenia wyrosła wielka własność ziemska Janowskich herbu Serokomla. W latach 1491/1496 Przyłęk wraz z okolicznymi terenami wszedł w posiadanie Firlejów. Miejscowość Przyłęk wymieniana jest jako jedna ze wsi dziesięcinnych klasztoru Benedyktynów Świętokrzyskich w ostatnim ćwierćwieczu XV wieku.
Po uzyskaniu praw miejskich przez Janowiec w 1537 roku Przyłęk wraz z Babinem wszedł do dóbr Klucza Janowieckiego. Miejscowość Okrężnica pojawiła się później około roku 1674.
Miejscowościami z terenu Gminy Przyłęk, o których wzmiankuje się już w XV wieku oprócz samego Przyłęka jest Mszadla, Łagów, Wólka Łagowska, Ławeczko, Babin, Baryczka, Lucimia, Zamość, Wólka Zamojska, Załazy, Pająków, Ruda i Rudki.
Miejscowość Przyłęk wraz z przyległymi dobrami przechodziła dość zawiłe koleje losu. Bywał przedmiotem zastawów, dzierżaw a nawet fikcyjnych sprzedaży. W roku 1577 dobra te dzierżawił nasz poeta Jan Kochanowski z Czarnolasu. W wieku XVII - XVIII Przyłęk i inne wsie Klucza Janowieckiego dostawały się kolejno we władanie Lubomirskich, Tarłów, Piaskowskich, Grabieńskich. W roku 1812 dobra te nabył Antoni Lisowski, które w roku 1819 po śmierci ojca przejął syn Michał Lisowski.
W okresie międzywojennym na terenie obecnej Gminy Przyłęk znajdowało się 11 Gromad zrzeszających 16 miejscowości oraz 1 Szkoła Powszechna w Mszadli Nowej wybudowana ze składek rolników Mszadli Nowej. Była to najlepsza szkoła na terenie ówczesnej gminy.
Pod koniec II wojny światowej - po wyzwoleniu miejscowości obecnej gminy weszły w skład Urzędu Gminy Oblasy z siedzibą w Mszadli Starej, który mieścił się w pomieszczeniu prywatnym należącym do pana Antoniego Lachtary.
Pierwszym Wójtem był Stanisław Swat. W roku 1946 Urząd Gminy przeniesiono do Szkoły Podstawowej w Mszadli Nowej, następnie pod koniec roku 1946 Urząd Gminy przeniesiono do Janowca do prywatnego lokalu należącego do pani Zofii Dziechciarskiej. w roku 1947 pierwszym sekretarzem Gminy Oblasy z siedzibą w Janowcu był Filipowski Bolesław. Drugą Gminą zrzeszająca część zachodnią obecnej Gminy Przyłęk był Grabów nad Wisłą.
Na mocy ustawy z 19 kwietnia 1950 roku z dniem 01.01.1955 roku powołano Prezydia Gminnych Rad Narodowych w: Rudkach, Ławeczku Nowym, Łagowie, Grabowie nad Wisłą, Babinie i Przyłęku, które działały do 31.12.1972 r.
01.01.1973 roku zlikwidowane zostały Gromadzkie Rady Narodowe w ich miejsce utworzony został Urząd Gminy w Przyłęku. Pierwszym Naczelnikiem Gminy był Henryk Sokołowski po nim Tadeusz Kochanek, a następnie Jan Choroś.
W 1990 roku w miejsce Naczelników Gminy powołano Wójtów. Pierwszym Wójtem Gminy Przyłęk była pani Mirosława Rutkowska, która funkcję tą pełniła do roku 1994, od 1994 roku do 30.11.2006r. Wójtem Gminy był pan Jan Choroś.
Od 1 grudnia 2006r. Wójtem Gminy Przyłęk jest pan Marian Kuś.