Logo Gmina Przyłęk

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 15359
W sumie: 199622

Spółdzielczość

Marian Kuś

Warunki gospodarcze zmuszały rolników do podnoszenia możliwie jak największej wydajności gleby. Rolnik wtedy musiał szukać porady fachowej co do uprawy roli, zrzeszać się w celu zakupu wspólnych narzędzi gospodarczych czy też nawozów sztucznych. Organizacją, która starała się zaspokoić potrzeby rolnika, były kółka rolnicze. W roku 1918 powstaje Kółko Rolnicze w Wólce Zamojskiej, zrzeszające 35 członków. Podczas zebrania założycielskiego wybrano Zarząd w osobach: Jan Kusio – prezes, Franciszek Kusio – wiceprezes, Dominik Urbanek – skarbnik, Stanisław Rogala – sekretarz. Patronem i opiekunem Kółka Rolniczego w Wólce Zamojskiej był dziedzic z Ludwikowa M. Jagmin. W 1927 roku Kółko kupiło pierwszy na tym terenie 4-lampowy radioodbiornik oraz 4 siewniki i 1 wał Kambella. Członkowie każdego roku robili doświadczenia z nawozami sztucznymi. Drugie Kółko Rolnicze założono 6.09.1926 roku przez byłego powiatowego instruktora rolnego - p. Tomaszewskiego. Zapisało się wtedy 18 członków założycieli. Wybrano Zarząd Kółka Rolniczego w następującym składzie: Piotr Mroczek – prezes, Władysław Pawłowski – skarbnik, H. Folżanka – sekretarz. Członkami zarządu zostali natomiast: ks. Leon Figarski, Jan Pieniążek, Władysław Mazur i Jan Byzdra. Zebrania ogólne odbywały się w każdą pierwszą niedzielę miesiąca po sumie w sali parafialnej na plebani. Członkowie sprowadzali nawozy sztuczne, kupili przy pomocy Sejmiku Kozienickiego tryjer do czyszczenia zboża. Od czasu do czasu przyjeżdżali powiatowi instruktorzy hodowlani do wygłaszania pogadanek i organizowania kursów. Przy Kółku w roku 1927 utworzona została sekcja maszynowa, do której należało 17 członków. Kółko Rolnicze w Łagowie zaciągając kredyt w Państwowym Banku Rolnym, zakupiło następujące narzędzia rolnicze: 4 siewniki, 1 wał Kambella 3-częściowy, 2 bronki posiewne, 2 pługi dwuskibowe, 2 grabiarki, 2 redła, 1 bronę sprężynową, 1 młocarnię szerokomłotną, 2 kieraty i 2 wagi dziesiętne. 
Również we wsi Mszadla Stara na początku lat 20. powstało Kółko Rolnicze, którego założycielem i prezesem był Feliks Woźniczka. Po drugiej wojnie światowej pod koniec lat 50. zaczęły powstawać kolejne Kółka Rolnicze w następujących miejscowościach: Krzywda, Ławeczko Stare, Mszadla Nowa, Łagów, Przyłęk, Rudki, Babin, Grabów nad Wisłą, Mierziączka, Lucimia, Załazy. Kółka te dysponowały lekkimi ciągnikami rolniczymi Ursus C-325 i C-330 oraz niezbędnym sprzętem. Należało zakupić sprzęt cięższy i wartościowszy, lecz Kółka Rolnicze nie mogły sobie na to pozwolić ze względu na zbyt niskie fundusze, którymi dysponowały. W związku z tym postanowiono utworzyć dwie Międzykółkowe Bazy Maszynowe w Grabowie i Przyłęku, dla których zakupiono nowoczesne ciągniki, kombajny zbożowe i niezbędny sprzęt do uprawy i zbiorów. Rozbudowana została Międzykółkowa Baza Maszynowa w Przyłęku, która jako Spółdzielnia Kółek Rolniczych świadczyła usługi na terenie całej gminy. Obecnie istnieje jedno Kółko Rolnicze w Przyłęku bez większej szansy rozwoju. Przyczyną upadku Spółdzielni Kółek Rolniczych było masowe nabywanie przez rolników lekkich ciągników rolniczych, kombajnów zbożowych i podstawowego sprzętu rolniczego. Rolnicy ci nie musieli korzystać z usług SKR-ów. 
Inną formą spółdzielczości, która działała na terenie gminy Przyłęk była Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Łagowie. Powstała ona w połowie lat 70. Założycielem i pierwszym prezesem był Tadeusz Kryszczuk. Siedzibą RSP Łagów było prywatne mieszkanie p. Rokity w Wólce Łagowskiej. Pod koniec lat 70. wybudowano budynki magazynowo-biurowe w miejscowości Łagów. Następnie przystąpiono do budowy własnej przetwórni owocowo-warzywnej w Pająkowie. Kierownikiem tej przetwórn był Maciej Czajkowski, a następnie Marian Kuś. Drugim i ostatnim prezesem był Leszek Jarosz. RSP w Łagowie dobrze prosperowała i rozwijała się do 1989 roku. Posiadała około 100 ha gruntu, na których uprawiała zboża. Posiadała nowoczesny sprzęt w postaci ciągników rolniczych, kombajnów zbożowych typu Bizon, podstawowy sprzęt siewno-uprawowy oraz 2 samochody ciężarowe i 1 dostawczy Żuk. Oprócz świadczenia usług dla okolicznych rolników, RSP Łagów zajmowała się również umacnianiem brzegów rzeki Wisły i Pilicy. Przetwórnia owocowo-warzywna przerabiała owoce i warzywa produkowane przez okolicznych rolników oraz runo leśne. Produkty przetwórni eksportowane były na cały świat. W roku 1991 przetwórnia owocowo-warzywna w Pająkowie weszła w skład Spółki Cywilnej „Walor” utworzonej wspólnie przez Urzęd Gminy i RSP Łagów. W związku z zadłużeniem spółki przetwórnia została sprzedana prywatnemu właścicielowi, który spłacił kredyty oraz wpłacił do kasy Urzędu Gminy 65 tys. zł. Spółka Cywilna „Walor” przestała istnieć. Natomiast Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Łagowie została postawiona w stan likwidacji, a następnie upadłości. W związku z tym, że RSP posiadała zbyt małe aktywa nie wystarczające na prowadzenie upadłości, przywrócono stan likwidacji, który do dziś istnieje. 
Na terenie gminy działa również Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Przyłęku i filia Banku Spółdzielczego w Zwoleniu. 

Wójt gminy zaprasza

EUGENIUSZ WOLSZCZAK

WÓJT GMINY

PRZYJĘCIA INTERESANTÓW
W GODZINACH PRACY URZĘDU GMINY

 

Urząd Gminy Przyłęk

26-704 Przyłęk
tel.: 0-48-677-30-16
fax: 0-48-677-30-01
e-mail: przylek@przylek.pl

Godziny urządowania:

poniedzialek: 9.00 - 17.00

wtorek -piątek:  7.00 - 15.00

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

styczeń 2023
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.