Logo Gmina Przyłęk

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 8678
W sumie: 156413

OSP w Zamościu Starym

Ochotnicza Straż Pożarna w Zamościu Starym

 

Jednostka powstała w 1924 roku. Jej założycielem był Marian Jagmin z Ludwikowa - prezes Sejmiku Powiatowego w Kozienicach. Jest to najstarsza Ochotnicza Straż Pożarna w granicach naszej gminy. W skład OSP wchodziło wówczas 56 członków czynnych i kilkunastu wspierających.

Pierwszy Zarząd tworzyli:

 • Józef Szymanek ( Wólka Zamojska) – prezes

 • Marian Jagmin (Ludwików) – naczelnik

 • Dominik Urbanek (Zamość Stary) – zastępca prezesa

 • Antoni Koziara (Zamość Nowy) – zastępca naczelnika

 • Stanisław Rogala (Zamosć Stary) – sekretarz.

W 1925 roku członkowie OSP w Zamościu Starym własnymi siłami i funduszami wybudowali remizę. Zakupiono sprzęt pożarniczy, m.in. sikawkę przenośną, wóz pod sikawkę, dwa beczkowozy, topory, bosaki, syrenę alarmową. W latach 1925-1930 druhowie OSP Zamość Stary zdobyli 3 razy pierwsze miejsca w powiatowych konkursach pożarniczych.

Na podstawie wykazu członków OSP w Zamościu Starym stwierdzić można, że w 1941 roku Jednostka liczyła co najmniej 24 członków. Po wojnie (tj. początki  lat 50-tych) na placu należącym do wspólnoty wsi Zamość Stary rozpoczęto budowę nowej remizy, która zostałam oddana do użytku w 1953 roku. W tym czasie Strażacy z OSP Zamość Stary uczestniczyli w wielu akcjach gaśniczych. W latach 80-tych otrzymali lekki samochód pożarniczy marki ,,ŻUK’’. W latach 2005-2010 nastąpił pewien zastój w działalności OSP w Zamościu Starym. W przeciągu 6 lat odbyło się tylko jedno walne zebranie. Jednak dzięki zabiegom Prezesa ZOSP RP Mariana Kuś udało się przywrócić do życia zanikającą działalność OSP w Zamościu Starym. Przybyło wielu nowych, młodych członków, zawiązała się Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza na czele której stanął dh Dawid Kacperski. Brak sprzętu i odpowiednich szkoleń uniemożliwił udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych, jednak członkowie OSP w Zamościu Starym intensywnie przygotowywali się do corocznych zawodów sportowo-pożarniczych. Wysiłek i ciężka praca Druhów oraz doświadczenie trenera zaowocowały sukcesami. OSP w Zamościu Starym zajmowała I miejsca w gminnych zawodach sportowo-pożarniczych kolejno w latach 2012, 2013 i 2014. Ponadto w roku 2013 strażacy zajęli III miejsce w powiatowych zawodach sportowo-pożarniczych. W roku 2014 przeprowadzono gruntowny remont strażnicy – nowy, ocieplony strop, termoizolacja ścian, poprawa więźby dachowej, nowe, blaszane pokrycie dachowe, nowa instalacja elektryczna, bieżąca woda, łazienka, posadzka z terakoty, nowe okna i drzwi.

Dnia 25 października 2014 roku nasza Straż świętowała 90-lecie działalności.

Obecnie, tj. w roku 2021 jednostka OSP w Zamościu Starym liczy 29 członków.
 

W Skład Zarządu wchodzą:

 • Antoni Pawlukowski – prezes

 • Dawid Kacperski – wiceprezes/naczelnik

 • Witold Markowski – zastępca naczelnika

 • Bogdan Binienda – sekretarz

 • Piotr Błazik – skarbnik

 • Leszek Błazik – gospodarz

 • Marta Kacperska – kronikarz

W Skład Komisji Rewizyjnej wchodzą:

 • Zbigniew Wulczyński

 • Mirosław Szymanek

 • Zdzisław Pawelec

W związku z tym, że na terenie naszej Gminy działają trzy jednostki OSP  w ramach Krajowego Systemu Ratowniczego Gaśniczego (KSRG) i nie ma potrzeby, aby było ich więcej, to działalność Ochotniczej Straży Pożarnej w Zamościu Starym skupia się na prowadzeniu działalności prewencyjnej i szkoleniowej wychodząc tym samym naprzeciw potrzebom mieszkańców naszej Gminy.  Komendant naszej jednostki dh Dawid Kacperski jest organizatorem wielu pogadanek i prelekcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych o tematyce m.in. pierwsza pomoc przedmedyczna, ratownictwo medyczne, zagrożenia związane z tlenkiem węgla (CO), jak postępować na wypadek powstania lub zauważenia pożaru, jakie są skutki wypalania łąk, ściernisk i nieużytków. Efekty pogadanek przynoszą widoczne efekty – jeden z mieszkańców wsi Zamość Stary – Bartosz Kacperski w roku 2019 roku został laureatem Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” na szczeblu wojewódzkim. Jednostka OSP w Zamościu Starym uczestniczy również we wszelkich imprezach okolicznościowych na terenie Gminy Przyłęk m.in. Dzień Dziecka, Festyn Rodzinny, Ferie na sportowo, podczas których szerzona jest wiedza związana z szeroko pojętym bezpieczeństwem. Członkowie Jednostki biorą również czynny udział w zbiórkach krwi. Dobra współpraca Ochotniczej Straży Pożarnej w Zamościu Starym z władzami samorządowymi, na czele z Wójtem Eugeniuszem Wolszczakiem oraz Sekretarzem Gminy Katarzyną Cieślikowską-Szewczyk jest źródłem wielu korzyści – przede wszystkim materialnych. Nieustannie trwają starania na rzecz doposażenia budynku Remizy oraz placu wokół niej, czego efekty widoczne są na zdjęciach...

 

FINANSOWANIE OSP W 2021 ROKU

Wójt gminy zaprasza

EUGENIUSZ WOLSZCZAK

WÓJT GMINY

PRZYJĘCIA INTERESANTÓW
W GODZINACH PRACY URZĘDU GMINY

 

Urząd Gminy Przyłęk

26-704 Przyłęk
tel.: 0-48-677-30-16
fax: 0-48-677-30-01
e-mail: przylek@przylek.pl

Godziny urządowania:

poniedzialek: 9.00 - 17.00

wtorek -piątek:  7.00 - 15.00

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

kwiecień 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

 • :
 • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.