Logo Gmina Przyłęk

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 5057
W sumie: 177027

OSP w Mszadli Nowej

OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
W MSZADLI NOWEJ

Ochotnicza Straż Pożarna w Mszadli Nowej jest jedyną organizacją, która obecnie (2002 r.) działa na terenie Mszadli Nowej. Powstała w 1954 roku i była to druga straż na terenie  gminy. Założycielem był Stefan Misztal, który nauczał w Szkole Podstawowej w Mszadli Nowej. Pierwszym naczelnikiem  był Henryk Stefański.

Początkowo straż miała swoją siedzibę u jej naczelnika. Należało do niej ośmiu gospodarzy, którzy posiadali konie i byli to :

  1. Sochar Józef -prezes

  2. Skorek Adam - skarbnik

  3. Abramczyk Kazimierz - członek zarządu

  4. Janiszewski Stanisław

  5. Swat Edward

  6. Janusz Antoni

  7. Glegoła Marian

Druh Edward Swat posiadał białego konia, który tak przyzwyczaił się  do częstych zbiórek, że na dźwięk syreny pierwszy przybiegał na plac odjazdu. Wielokrotnie zdarzyło się, że koń był wcześniej od strażaków. Pomoc w gaszeniu pożarów była ciężka, ponieważ nie posiadali oni odpowiedniego sprzętu do gaszenia pożarów. Pomagali sobie nosząc wodę ze studni i małych strumieni. Tłumili ogniska zapalne, pomagali w ratowaniu  dobytku dobytku  oraz zabezpieczali okolicę przed rozprzestrzenieniem się ognia. Dopiero w 1960 roku Ochotnicza Straż Pożarna otrzymała pierwszą motopompę. 

Zimą, gdy drogi były zaśnieżone, komendant zwoływał wszystkich strażaków do odśnieżania pobliskich dróg. 

Następnym komendantem był druh Jan Madejski, który sprawował tę funkcję przez 26 lat, obecnie ma 76 lat i nadal jest w straży, choć nie uczestniczy czynnie w akcjach ratowniczych. Udostępnił on również ziemię pod  budowę basenu na wodę.

Strażacy organizowali także zabawy taneczne dzięki czemu zyski przekazywane zostawały na zakup potrzebnego sprzętu.

W 1963 roku zakupiono plac pod budowę remizy a w 1967 roku zakończono jej budowę. W tym czasie przybyło nowych strażaków ochotników, a byli to m.in.: Marian Marchewka, Bolesław Piwowarek, Adam Szczepanek, Krzysztof Zawada, Jan Chrzanowski, Adam Nowak, Jan Mordak, Jan Szczepański, Tadeusz Sosnowski.

W czasie gdy gospodarstwa rolnicze zaczęły się mechanizować strażacy zaczęli jeździć do pożarów ciągnikami. 

Po rezygnacji ze stanowiska druha Jana Madejskiego komendantem został druh Stawiński Jan, skarbnikiem- Sosnowski Tadeusz a prezesem Lachtara Stanisław.

Corocznie organizowane są zawody strażackie, na których OSP Mszadla Nowa  przeważnie zajmuje czołowe miejsca.

W 1984 roku  obchodziliśmy XXX-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej  wśród zaproszonych gości był Komendant Straży Pożarnej w Zwoleniu, Komendant Ochotniczej Straży Pożarnej w Grabowie nad Wisłą oraz Wójt Gminy w Przyłęku Jan Choroś. Rodziny strażaków przygotowały ciekawą część artystyczną . Wielu ochotników  zostało odznaczonych  za wybitne zasługi .

Następnym komendantem został druh Ryszard Włodarczyk , zastępcą Ryszard Chrzanowski, prezesem Lachtara Stanisław a skarbnikiem – Bogdan Piwowarek.

Na początku każdego roku odbywa się walne zebranie , na którym omawiane są problemy związane z ochotniczą służbą.

Obecnym komendantem jest druh Jarosław Abramczyk, prezesem- Graegorz Stawiński, gospodarzem-Bogdan Piwowarek, kronikarzem Michał Sobania. W skład  komisji rewizyjnej  wchodzą: Piotr Piwowarek, Piotr Jasik i Dariusz Chołuj.

Pierwszy samochód otrzymali z OSP z Przyłęka, jednak nie spełniał on wymogów jakie powinien spełniać pojazd strażacki, dlatego też drugi kupili sobie z zarobionych przez siebie pieniędzy. Był to samochód używany jednak po wymianie kilku części nadawał się do podstawowych akcji ratowniczych.

Obecna lista strażaków  ochotników na 2002 r. przedstawia się następująco:

Jan Szczepański, Tomasz Szczepański, Mirosław Czarnota, Tadeusz Maciejewski, Paweł Łepecki, Mirosław Łepecki, Sylwester Pawelec, Bogdan Piwowarek, Piotr Sikora, Franciszek Wójcik, Dariusz Lachtara, Andrzej Lachtara, Cezary Lachtara, Wacław Rybicki, Zbigniew Pietrzyk, Tadeusz Walasek, Ryszard Włodarczyk, Jarosław Włodarczyk i wielu innych młodych ochotników.

Wójt gminy zaprasza

EUGENIUSZ WOLSZCZAK

WÓJT GMINY

PRZYJĘCIA INTERESANTÓW
W GODZINACH PRACY URZĘDU GMINY

 

Urząd Gminy Przyłęk

26-704 Przyłęk
tel.: 0-48-677-30-16
fax: 0-48-677-30-01
e-mail: przylek@przylek.pl

Godziny urządowania:

poniedzialek: 9.00 - 17.00

wtorek -piątek:  7.00 - 15.00

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

czerwiec 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.